Google Webmaster Tools i Https

O tym, że strony z certyfikatem bezpieczeństwa będą cenione przez Google wiemy już chyba wszyscy. Ale czy wszyscy pamiętamy o podstawach Google Webmaster Tools?

Poniższy przykład prezentuje to, co stało się w GWT z moją stroną po dodaniu do niej certyfikatu ssl bezpieczeństwa. Dodam, że certyfikat ten był przyznany na początku lutego bieżącego roku.

gwt-bez-https
gwt-bez-https

Jak widać witryna wykazywała normalne wartości, aż do początku marca, kiedy to z niewyjaśnionych wcześniej przyczyn, człowiek zaczyna doszukiwać się tak dużego spadku.

Otóż spadek ten nie jest spowodowany linkami, nie jest też spowodowany innymi zewnętrznymi działaniami, mianowicie jest to zaktualizowanie przez Google wyświetlania strony z przedrostkiem https://

Paweł Gontarek na swoim blogu wpisał, że wykres podobny do mojego wykazuje witryna z błędem 500 serwera. Moim zdaniem może tak być, jednak w tym moim konkretnym przypadku serwer na pewno odpowiadał dobrze na zapytania Google Bota, jak i sam plik .htaccess był skonfigurowany prawidłowo, czyli następowało przekierowania na wersję z https:// co widać, że przez prawie miesiąc Google nie miało problemu z prawidłowymi wartościami dla strony.

Oczywiście na samym początku do GWT była również dodana wersja z https:// i dla niej wykres znacząco się odmienił właśnie na początku marca.

gwt-z-https
gwt-z-https

Wniosek nasuwa się prosty, zanim wyślemy zażalenie do firmy hostingowej, zanim zrobimy wielki problem seowcowi, sprawdźmy czy mamy dodane wszystkie wersje strony do Google Webmaster Tools. Jeśli tak jest dopiero wtedy szukajmy możliwych przyczyn spadku spowodowanych działaniami on czy off site.

Pamiętajmy też, że na wszystko potrzeba czasu i cierpliwości, nie jesteśmy jedyni w sieci i Google nie zawsze reaguje tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli.