Weryfikacja Google Search Console i Aftermarket

Aftermarket to obecnie jedna z największych giełd domen internetowych. To tam właśnie przedsiębiorcy szukają perełek do swoich startupów, seowcy domen na zaplecza, influancerzy nazw dla swoich blogów i projektów. Jednak kupując domenę, nie zawsze jesteśmy w 100% pewni, czy nie kupujemy przysłowiowego „kota w worku”.

Działania ręczne i Google Search Console

Najgorszą domeną jaką możemy kupić, to taka której pracownicy Google nałożyli filtr ręczny. Dlaczego to najgorsza opcja? Czyszczenie domeny ze spamu, jest ponowna weryfikacja przez Google może zająć kilka dobrych tygodni, a dalej nie do końca wiemy, czy domena zarankuje na najwyższe pozycje wyszukiwarki.

Dla przykładu posłużę się swoją domeną pozyczkiodswieta.pl – domena jak domena, warta jest tyle, ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić, ale mając na uwadze to, że Google zabroniło reklamować w systmie Adwords tzw. „chwilówek” może oznaczać, że kupując domenę ze słowem „pożyczka” narażamy się na to, że kupimy tzw. „czysty spam”.

Gdzie możemy sprawdzić, czy Google nałożyło karę ręczą? Odpowiedź jest prosta – w narzędziach dla webmasterow, ale jak to zrobić, skoro chcemy kupić od kogoś domenę?

Wystarczy poprosić!

Bardzo często boimy się prosić o wykazanie się uczciwości sprzedawcy, a powiedzmy sobie szczerze, często za domeny płacimy jak za dobrej jakości kino domowe, więc nie zaszkodzi zapytać, jeśli sprzedający odmówi – odpuszczamy sobie domenę.

pozyczkaodswieta.pl oferta sprzedaży domeny

Ale do rzeczy. Jeżeli już upatrzymy naszą perełkę i mamy kontakt z właścicielem domeny, musimy domenę dodać do naszego Search Console. Po dodaniu zostaniemy poproszeni o weryfikację usługi. Wybieramy metody alternatywne i dostawcę nazwy domeny. (Jako rejestratora wybieramy inne) Pojawi się okno, jak poniżej:

weryfikacja dns i aftermarket - google webmaster tools

Instrukcja dla sprzedawcy aftermarket

W wiadomości dla sprzedawcy musimy wysłać nasz kod rekordu txt z powyższego ekranu. Na tym nasza rola się kończy i czekamy na prawidłową weryfikację z Google Search Console.

Sprzedawca ma troszkę więcej do pracy:

  1. należy zalogować się na swoje konto w aftermarket
  2. przechodzimy do zakładki domeny -> lista domen
  3. wybieramy domenę i klikamy -> konfiguruj domenę (lub po prostu kliknięcie w nazwę domeny)
  4. przechodzimy do zakładki wpisy dns
  5. Pierwsze pole zostawimy puste, następnie wybieramy txt i w trzecim polu wklejamy kod z Google Search Console -> dodaj wpis dns i gotowe!

aftermarket-konfiguracja-txt-dns-verify-google

Ile to trwa?

Samo dodanie kodu przez sprzedającego to dosłownie chwila. W moim przypadku rekord odświeża się dla każdej z domen do około godziny. Zatem w przeciągu 60 minut możemy chociaż wykluczyć jeden z poważniejszych problemów przy kupowaniu domen, które były już wcześniej rejestrowane.

Co dalej?

Gdy nasza usługa jest już zweryfikowana w Google Search Console przechodzimy do zakładki „Ruch związany z wyszukiwaniem” -> „Ręczne działania”. Jeżeli pojawi się taki komunikat, jak poniżej – to wszystko jest okey (należy jednak sprawdzić domenę pod względem historii, czy linkowania). Jeśli jednak będzie tam jakikolwiek wpis różnicy się od powyższego, np. „Dopasowanie w całej witrynie”,czy „Dopasowanie częściowe” – warto zastanowić się głęboko nad zakupem.

Search Console – Ręczne działania http pozyczkaodswieta.pl