Książka: Chip Heath, Karla Starr – Liczby się liczą

liczby-sie-licza-data-storytelling-jak-opowiadac-o-danych-chip-heath-karla-starr-ksiazkaJest to jedna z chudszych, a zarazem ciekawszych książek, jakie do tej pory czytałem. Na co dzień pracuje z liczbami, z ich niezliczoną ilością, ale jednak nie wiem, jak o tych liczbach mówić.

Zawsze wydawało mi się, że jak rzucam procentami, setkami, tysiącami do swoich przełożonych, czy kolegów z pracy, to oni mnie rozumieją. I owszem są osoby, które to ogarniają, ale większości włącza się taki „kiwaczek”, jak te pieski z nad morza i potakują mi czekając, aż skończę. Kiedy upewniam się, że zrozumieli przekaz zwykle jest dalsza część maskarady, bo nikt z nas nie chce wychodzić na głupka. Wielu z nas nie przyznaje się, że czegoś nie rozumiemy, nie chcąc wyjść na ignoranta. Przecież ten facet rzuca jakimiś niestworzonymi liczbami i myśli, że wszyscy to ogarniają.

Książka Liczby się liczą zmieni Wasze podejście do tego tematu. Zmieniła też moje, za co ogromnie dziękuje jej autorom. Przetestowałem przykłady i zagadnienia w niej zawarte na rodzinie, szczególnie dzieciach, ale o zgrozo też na swoim przełożonym i współpracownikach. Zarówno w fizycznym kontakcie, jak i odpowiadając na email. I wiecie co? Działają wyśmienicie!

Najlepszym przykładem tego są dzieci, nie rozumieją one do pewnego wieku procentów, ułamków, ba nawet mnożenie i dzielenie często sprawiają im kłopoty. Nie mają one też wyobrażenia czasu, zatem warto wszystko ubierać w słowa, zdania, które są w stanie pojąć. Nie mówmy dzieciom, że mamy do przejścia jeszcze 100 metrów, dla nich to abstrakcja, powiedzmy, że musimy przejść jeszcze jedno duże boisko. Efekt jest ten sam, czyli dalej musimy drałować z dzieciakami 100 metrów, ale teraz i one i my znamy jak daleko cel naszej podróży się znajduje. Nie mówmy do dzieci jeszcze 45 minut jazdy, wytłumaczmy że jeszcze upłynie tyle czasu ile trwa Twoja ulubiona bajka.

Tak jak napisałem na wstępie książka jest króciutka, bo to zaledwie 200 stron, zatem w jeden weekend nawet z dziećmi można ją przyswoić. Nie chcę zatem podawać Wam na tacy wszystkich możliwych przykładów, które się w niej znajdują. Natomiast jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak wpłynęła ona na moje zachowanie, mówienie i postrzeganie liczb.

Podsumowanie

Bardzo dobra publikacja, która potrafi wiele zmienić w dialogach między ludźmi. Wiem, że wiele osób mnie nie rozumiało, ale teraz umiem to zmienić. Niby krótkie, niby banalne, ale jakże skuteczne. Dla mnie dziewiątka, o jeden stopień mniej od podium.

— Adrian Szczepański
0 komentarzy
0 polubień
Poprzedni: Książka: Marcus Buckingham, Curt Coffman – Po pierwsze złam wszystkie zasadyNastępny: Książka: Steve Sims – Bluefishing

Podobne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *