Raczkowanie na Allegro

Allegro to największy i najpopularniejszy marketplace w Polsce. Obecnie przenosi też swoją działalność na kraje ościenne, szczególnie ważnym posunięciem było przejęcie czeskiego Mall i jego innych serwisów. Allegro to ogromna potęga, która nie oparła się platformom takim jak Ebay, Amazon, czy chociażby Shopee… pi pi pi – z tego ostatniego śmiać mi się chcę, ale mieli swoje 10 minut na naszym rynku e-commerce. Zobaczmy jak wygląda proces wejścia na allegro od praktycznej strony, czyli co Ciebie tak naprawdę czeka, a z czym nierzadko ja sam miałem problemy.

Mam konto na Allegro.pl

I tutaj Stop! Konto na Allegro jest unikatowe, nie da się zmienić jego nazwy, nie da się go również sprzedać*. Zastanów się więc bardzo dobrze, czy nazwa konta odzwierciedla Twoją firmę, ewentualnie produkty, czy ich kategorie, które na tym koncie mają się znaleźć.

Jest to o tyle istotne, że głupio wygląda konto „lizaczek” sprzedające opony samochodowe, a prowadzone przez działalność „Januszex Sp. z o.o.” Jest to prześmiewczy przykład, ale i takie zdarzają się na Allegro, więc warto zwrócić na to uwagę. Łatwo to poprawić zakładając nowe konto, ale jak już masz niezłą jakość sprzedaży, tytuł super sprzedawcy, to ciężko pogodzić się z zamknięciem takiego konta.

Imiona to wielka tajemnica. Nigdy nie mogłem dojść, czy imię kształtowane jest przez dziecko, czy też dziecko przeobraża się tak, żeby pasować do imienia. Ale jednego można być pewnym: jeżeli ktoś ma przezwisko, jest to dowodem, że źle mu dobrano imię.

— John Steinbeck

Kont na samym Allegro możemy mieć wiele dla jednej firmy, nie musimy się ograniczać do jednego. Ma to o tyle istotne znaczenie, że Allegro jeszcze nie poradziło sobie w kwestiach wysyłek różnogabarytowych. W jednej z firm, w której pracowałem był to problem na zasadzie wysłania obrusu papierowego i 5 litrowej bańki płynu do naczyń. Praktycznie niewykonalne, paczki wyglądały jak rakieta, ale i tak w 80% kurierzy po prostu albo łamali obrus, albo go zalewali płynem, tudzież gubili całą rakietę ze względu na jej dziwny kształt i wymiary. Owszem masz rację, można dać do obrusu tubę, ale to nie rozwiązuje problemu, bo klient chce mieć smart, a żeby był smart musi wydać 45 zł tudzież 65 zł kurierem, więc do tego obrusu za 15zł chce coś dobrać. Zatem oddzielne konta są wskazane dla różnych gabarytowo przedmiotów. Jeśli Twój asortyment jest podobny i łatwy do spakowania nie musisz zawracać sobie głowy drugim kontem.

Malutka uwaga odnośnie drugiego konta. Allegro rozpatruje konta osobno, zatem jeśli na jakimś koncie będziesz mieć negatywne opinie, będziesz łamać regulamin i zostanie ono zablokowane – to drugie pozostanie aktywne. Jest to trudniejsze do wykonania, ponieważ Allegro zabrania wystawiania i kasuje takie same aukcje, np. nie możesz mieć identycznej farby do włosów na jednym i drugim koncie, ponieważ zostanie to odnalezione i usunięte. Zatem jeśli zajmujesz się tymi farbami do włosów, warto podzielić konta chociażby ze względu na producenta. Zamówienia tak czy inaczej wszystkie spływają w jedno miejsce, ale Ty masz dwa konta, zatem dwukrotnie więcej szans, że jak coś popsujesz, lub popsuje to Twój pracownik – połowa Twojego biznesu będzie działać.

Podsumujmy sobie te kilka kwestii:

  1. Dobra nazwa odpowiadająca firmie, bądź asortymentowi.
  2. Nie możesz zmienić nazwy konta.
  3. *Konto możesz sprzedać tylko wtedy, jeśli sprzedajesz całość lub część spółki, do której konto należy, przy jdg nie ma szans.
  4. Kont możesz mieć wiele w obrębie jednej firmy i jest to zwykle dobry pomysł.

Abonament

Allegro umożliwia „bezpłatne” korzystanie ze swojej platformy zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Niestety sprzedający ma gorzej, ponieważ musi wybierać między opłatami. Abonamentu na Allegro tak naprawdę kupować nie musisz, ale jeśli go nie kupisz, będą pobieranie od Ciebie dodatkowe opłaty. Są to tzw. jednostkowe opłaty, bodaj wynoszące 1zł od każdego sprzedanego produktu.

Najtańszy abonament, który niweluje te opłaty i dodaje nam kolejne funkcjonalności serwisu kosztuje 49zł. Biorąc pod uwagę, że gro jest sprzedawców małych drogeryjnych przedmiotów, to ten abonament bardzo szybko wyrówna się z kwotą dodatkową, jaką pobierze Allegro, gdy tego abonamentu nie wykupimy.

O samych abonamentach, ich sensowności i zastosowaniu można stworzyć osobny wpis, warto tutaj czytać dokładnie pomoc Allegro, bo jest to naprawdę przejrzyście opisane i nie ma sensu, żebym ja ich powielał. Zwracam tylko uwagę, że jako sprzedający musisz szukać mniejszego zła, a tym złem będzie chociażby podstawowy abonament.

Ciemność nie zawsze oznacza zło , tak jak światło nie zawsze oznacza dobro

— Kristin Cast

Opłaty na Allegro

Na wstępie warto, abyś rozważył kto jest Twoim przyjacielem, a kto wrogiem. Wróg to jednostka, która chce Cię pokonać, przyjaciel to jednostka, która chce Ci pomóc przetrwać. Wyobraź sobie, że Allegro to zarówno Twój przyjaciel, jak i wróg. Kiedy będziesz uczyć się chodzić, będzie trzymać Cię za rękę, dostaniesz powitalne prezenty, wsparcie, telefony, maile, no cuda wianki… Gdy tylko przyjdzie czas, Allegro pokaże swoją prawdziwą naturę…

Maszynka do robienia pieniędzy, tylko dla kogo?

Uwierz, nie chodzi mi o Twój biznes na Allegro. Sama platforma jest tak dopracowana, że w każdym możliwym momencie Twojej egzystencji znajdzie miejsce, w którym dobije opłaty. Z mojej strony ogromny ukłon do ludzi pracujących w Allegro, co by o Was nie mówili na mieście, to jesteście zajebiści w wymyślaniu tych opłat i opłat do opłat.

Z tego też powodu, jak tylko do Polski wchodzi kolejny gracz, setki sprzedających starają się wejść na nową platformę, gdzie te opłaty są niższe. Drenują one konta sprzedawców tak, że sobie nawet nie wyobrażacie.

Zwykle jest to od 15% do 20% Twojej sprzedaży na Allegro. Poniżej pokażę Wam koszty dla jednego z kont, w pierwszych dwóch tygodniach września.

koszty-allegro-oplaty-prowizje

I okey. Mają do tego pełne prawo. Poświęcili na przygotowanie platformy, jej marketing, działanie oraz rozwój prawie 25 lat. Nie płacisz za kota w worku, czy obiecane zyski na giełdzie, płacisz za ruch i klientów, jakie ta platforma posiada. Tylko od Ciebie zależy, jak to wykorzystasz oraz czy będzie to opłacalne dla Ciebie finansowo.

To jakie są te opłaty?

Ohh jest ich całe spektrum. Najłatwiej będzie wylistować sobie najważniejsze z nich, które na samym początku przyprawiają o ból głowy. Potem dochodzą kolejne i kolejne, ale to w miarę upływu czasu i rozwinięciem sprzedaży. Zatem na początek te podstawowe:

  • abonament
  • prowizja od sprzedaży
  • wyróżnienie
  • prowizja od wyróżnienia 😉
  • wysyłka

Abonament już sobie omówiliśmy, wiec nie będziemy do niego wracać. Drugą w kolejności opłatą jest prowizja od sprzedaży, czyli coś bardzo naturalnego na każdym marketplace. Wynosi ona zwykle od kilku do kilkunastu procent. Tutaj warto zwrócić uwagę, że prowizja naliczana jest od całej kwoty zamówienia, znaczy to tylko tyle, że jeśli sprzedamy przedmiot za 100 zł z darmową dostawą smart, to wtedy płacimy prowizję tylko od tej kwoty. Jednak jeśli ktoś nie ma darmowej dostawy, to prowizją objęte jest całe zamówienie, dla przykładu 108,99 zł wraz z paczkomatem. Warto zwracać na to uwagę.

Sprzedawać chce każdy, zatem żeby być innym trzeba się wyróżniać. Allegro doskonale o tym wie, dlatego daje Ci aż trzy podstawowe możliwości wyróżnienia swojej aukcji, są one a jakże płatne. Ciekawe jest również to, że odnawiają się one automatycznie. Widziałem na niektórych kontach prowizje naliczane od roku dla produktów, które się nie sprzedają. Biorąc pod uwagę, że na 10 dni jest to 19 zł, to przez rok możemy sobie nazbierać na średniej jakości smartfona.

Allegro jednak w swej wielkoduszności oprócz opłaty za wyróżnienie stwierdziło, że przecież Twoja sprzedaż jest promowana, więc i promowana powinna być też prowizja od sprzedaży. Brzmi dziwnie, niestety jest prawdziwe i strasznie boli.

Dorzucając wszędzie swoje trzy grosze można stracić fortunę.

— Rafał Witek

Zobacz na mały przykład, weźmy na tapetę kategorię: Dom i Ogród – Wyposażenie – Zegary, jeśli sprzedasz w niej zegar za kwotę 100 zł bez wyróżnienia, to prowizja wyniesie 12,30 zł, jest to stosunkowo niewiele. Natomiast jeśli wystawisz i sprzedasz ten sam zegar z wyróżnieniem, to Twoje opłaty wyniosą 19 zł wyróżnienie + 12,30 zł podstawowej prowizji i aż 9,23 zł prowizji od sprzedaży wyróżnionej. WoW! Oznacza to, że w pierwszym przypadku z Twoich 100 zł zostanie Ci 87,70 zł, zaś w przypadku wyróżnienia zostaniesz na poziomie 59,47 zł. Praktycznie wartość Twojego przedmiotu spadła o połowę…

Jest to przykład, w którym wystawiamy jedną rzecz i tylko jedną sprzedajemy w danej kategorii. Niemniej oznacza to tylko tyle, że warto, abyś zaczął się szybko uczyć kalkulacji prowizji i opłat. Pomoże Ci w tym chociażby ten kalkulator, zerknij na niego przed wystawieniem czegokolwiek.

Zapomniałbym, jeszcze wysyłka. Wysyłka rozliczana z Allegro, żeby Was nie zanudzać, dotyczy przede wszystkim wartości „smart”. Klient wybierając darmową dostawę z pakietem smart płaci tylko raz do roku abonament, Wy jako sprzedający płacicie za każdą paczkę, która ma oznaczenie smart. Nie są to wielkie kwoty i zależą od wartości sprzedanego przedmiotu, niemniej one są i trzeba o nich pamiętać.

Czy zakładanie konta na Allegro to błąd?

Ja wiem, że jesteś przyzwyczajony, przyzwyczajona do wszelkich treści mówiących o tym, jak to wspaniale jest tam, gdzie nas nie ma. Ja staram się na tym blogu pokazywać realne „zagrożenia”, które niejednego przedsiębiorcę doprowadziły do płaczu, a czasem nawet do zamknięcia się na tak wspaniały marketplace, jakim jest Allegro.

Pamiętaj proszę, że Allegro to połowa rynku e-commerce w Polsce. Zabierają oni bardzo dużo z Twojego portfela, ale też ogromnie dużo są w stanie Tobie dać. Odpowiednio wykorzystane, może przynieść dla nawet małej firmy około 100 tysięcy przychodu. Zatem jeśli masz jdg i dostęp do dostawcy, tudzież sam wytwarzasz przedmioty, naprawdę śmiało próbuj swoich sił. Natomiast będąc hurtownią, sklepem, czy jakimkolwiek większym biznesem – Allegro to Twoje Must Have! Pamiętajmy, że oprócz działań sprzedażowych można na tej platformie prowadzić działania wizerunkowe, płacąc w zasadzie tylko abonament. Niemniej to temat na inny wpis.

Spróbuj, zdobywaj doświadczenie i sprawdź, czy uda Ci się wyjść z zyskiem. Powodzenia!

 

 

0 komentarzy
0 polubień
Poprzedni: Własny, autorski system CMS… proszę tylko nie to!Następny: Jak stracić klienta na ubezpieczenie oc…

Podobne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *